TUESDAY, 14th of June

T Building (Computer Science), Aalto University School of Science, Konemiehentie 2, Espoo.


WEDNESDAY, 15th of June

Dipoli Congress Center, Otakaari 24, Espoo

08:45 Opening (Hall 1)

09:00 Plenary session (Hall 1), chair: Alessandro Villa

10:00 Coffee

10:20 Generative Models (Hall 1), chair: Thomas Martinetz

  • Jyri Kivinen and Christopher Williams:
    Transformation Equivariant Boltzmann Machines
  • KyungHyun Cho, Alexander Ilin, and Tapani Raiko:
    Improved Learning of Gaussian-Bernoulli Restricted Boltzmann Machines
  • David Reichert, Peggy Series, and Amos Storkey:
    A Hierarchical Generative Model of Recurrent Object-Based Attention in the Visual Cortex

11:20 Brain-Computer Interfaces (Hall 1), chair: Thomas Martinetz

  • Siamac Fazli, Marton Danoczy, Jürg Schelldorfer, and Klaus-Robert Müller:
    L1-penalized Linear Mixed-Effects Models for BCI
  • Sven Dähne, Johannes Höhne, Martijn Schreuder, and Michael Tangermann:
    Slow Feature Analysis - A Tool for Extraction of Discriminating Event-Related Potentials in Brain-Computer Interfaces

12:00 Lunch

13:00 Plenary session (Hall 1), chair: Erkki Oja

  • Geoffrey Hinton: Learning structural descriptions of objects using equivariant capsules

14:00 Neural and Hybrid Architectures (Hall 1), chair: Stefan Wermter

  • Jonathan Masci, Ueli Meier, Dan Ciresan, and Jürgen Schmidhuber:
    Stacked Convolutional Auto-Encoders for Hierarchical Feature Extraction
  • Sander Bohte:
    Error-backpropagation in Networks of Fractionally Predictive Spiking Neurons
  • Petia Koprinkova-Hristova and Guenther Palm:
    ESN intrinsic plasticity versus reservoir stability
  • Snaider Carrillo, Jim Harkin, Liam McDaid, Sandeep Pande, Seamus Cawley, and Fearghal Morgan:
    Adaptive Routing Strategies for Large Scale Spiking Neural Network Hardware Implementations

14:00 Self-organization (Hall Luolamies), chair: Thomas Villmann

  • Jan Faigl and Libor Preucil:
    Self-Organizing Map for the Multi-Goal Path Planning with Polygonal Goals
  • Mathieu Lefort, Yann Boniface, and Bernard Girau:
    Unlearning in the BCM learning rule for plastic self-organization in a multi-modal architecture
  • Matthew Cook, Florian Jug, and Christoph Krautz:
    Neuronal Projections Can Be Sharpened by a Biologically Plausible Learning Mechanism
  • Ryotaro Kamimura:
    Explicit Class Structure by Weighted Cooperative Learning

15:20 Coffee

15:50-17:00 Poster Spotlight Session (Hall 1), chair: Timo Honkela

  • A series of walkthrough presentations without slides, about 1 minute for each spotlight

17:30-21:00 ICANN Reception and Poster Session (see the list below)

THURSDAY, 16th of June

Dipoli Congress Center, Otakaari 24, Espoo

09:00 Plenary session (Hall 1), chair: Vera Kurkova (tbc)

  • Aapo Hyvärinen: Brain Imaging at rest: the ultimate neuroscience data set?

10:00 Coffee

10:20 Kernel Methods (Hall 1), chair: Alexander Ilin

  • Hernan Ahumada, Guillermo Grinblat, and Pablo Granitto:
    Unsupervized data-driven partitioning of multiclass problems
  • Giorgio Gnecco, Vera Kurkova, and Marcello Sanguineti:
    Bounds for Approximate Solutions of Fredholm Integral Equations using Kernel Networks
  • Antti Airola, Tapio Pahikkala, and Tapio Salakoski:
    An Improved Training Algorithm for the Linear Ranking Support Vector Machine
  • Fabio Aiolli, Giovanni Da San Martino, and Alessandro Sperduti:
    Extending Tree Kernels with Topological Information
  • Frank-Michael Schleif, Andrej Gisbrecht, and Barbara Hammer:
    Accelerating Kernel Neural Gas

10:20 Recurrent Networks and Temporal Processing (Hall Luolamies), chair: Jaakko Hollmen

  • R. Felix Reinhart and Jochen Steil:
    State Prediction: A Constructive Method to Program Recurrent Neural Networks
  • Yang Zhang, Shun Nishide, Toru Takahashi, Hiroshi Okuno, and Tetsuya Ogata:
    Cluster Self-organization of Known and Unknown Environmental Sounds using Recurrent Neural Network
  • Nikolay Nikolaev, Peter Tino, and Evgueni Smirnov:
    Time-Dependent Series Variance Estimation via Recurrent Neural Networks
  • Hans-Georg Zimmermann, Alexey Minin, and Victoria Kusherbaeva:
    Historical Consistent Complex Valued Recurrent Neural Network

12:00 Lunch

13:00 Plenary session (Hall 1), chair: Samuel Kaski

14:00 Bayesian Learning (Hall 1), chair: Stefanos Kollias

  • Jouni Hartikainen, Jaakko Riihimäki, and Simo Särkkä:
    Sparse Spatio-Temporal Gaussian Processes with General Likelihoods
  • Simo Särkkä:
    Learning Curves for Gaussian Processes via Numerical Cubature Integration
  • Tommi Suvitaival, Ilkka Huopaniemi, Matej Oresic, and Samuel Kaski:
    Cross-Species Translation of Multi-Way Biomarkers

14:00 Pattern recognition 1 (Hall Luolamies), chair: Günter Palm

  • Masato Yonekawa and Hiroaki Kurokawa:
    An Evaluation of the Image Recognition Method Using Pulse Coupled Neural Network
  • Enrique Romero:
    Using the Leader Algorithm with Support Vector Machines for Large Data Sets
  • Borbala Hunyadi, Maarten De Vos, Marco Signoretto, Johan Suykens, Wim Van Paesschen, and Sabine Van Huffel:
    Automatic Seizure Detection Incorporating Structural Information

15:00 Coffee

15:30 Topic models and matrix factorization (Hall 1), chair: Amos Storkey

  • Andrew Dai and Amos Storkey:
    The Grouped Author-Topic Model for Unsupervised Entity Resolution
  • Zhirong Yang, He Zhang, Zhijian Yuan, and Erkki Oja:
    Kullback-Leibler Divergence for Nonnegative Matrix Factorization

15:30 Dynamical Models (Hall Luolamies), chair: Alessandro Villa

  • Yoshiyuki Asai and Alessandro Villa:
    Distributed deterministic temporal information propagated by feedforward neural networks
  • Akio Yoshida and Yuko Osana:
    Chaotic Complex-valued Multidirectional Associative Memory with Variable Scaling Factor

16:10-17:00 ENNS General Assembly (Hall 1)

18:30 Bus to Conference Dinner

  • 18:30, Hotel Presidentti, Eteläinen Rautatiekatu 4, Helsinki
  • 19:00, Dipoli Congress Center

FRIDAY, 17th of June

Dipoli Congress Center, Otakaari 24, Espoo

09:00 Plenary session (Hall 1), chair: Timo Honkela

10:00 Coffee

10:20 Cognitive Processes (Hall 1), chair: Risto Miikkulainen

  • Sami Virpioja, Minna Lehtonen, Annika Hulten, Riitta Salmelin, and Krista Lagus:
    Predicting Reaction Times in Word Recognition by Unsupervised Learning of Morphology
  • Asuka Terai, Saori Hirose, Naoko Kuriyama, and Masanori Nakagawa:
    An Examination of the Dynamic Interaction within Metaphor Understanding using a Model Simulation
  • Konstantinos Raftopoulos and Stefanos Kollias:
    Visual Pathways for Shape Abstraction
  • Ramya Rasipuram and Mathew Magimai Doss:
    Improving Articulatory Feature and Phoneme Recognition using Multitask Learning
  • George Kachergis, Gregory Cox, and Michael Jones:
    OrBEAGLE: Integrating Orthography into a Holographic Model of the Lexicon

10:20 Feature Extraction and Complex Networks (Hall Luolamies), chair: Tapani Raiko

  • Sascha Klement and Thomas Martinetz:
    On the Problem of Finding the Least Number of Features by L1-Norm Minimisation
  • Michael Gutmann and Aapo Hyvärinen:
    Extracting Coactivated Features from Multiple Data Sets
  • Luis Alexandre:
    Single Layer Complex Valued Neural Network with Entropic Cost Function

12:00 Lunch

13:00 Plenary session (Hall 1), chair: Wlodzislaw Duch

14:00 Panel Discussion (Hall 1)

15:00 Non-Linear Projection (Hall 1), chair: Amaury Lendasse

  • Klaus Neumann and Jochen Steil:
    Batch Intrinsic Plasticity for Extreme Learning Machines
  • Peter Mysling, Soeren Hauberg, and Kim Pedersen:
    An Empirical Study on the Performance of Spectral Manifold Learning Techniques
  • Teemu Pulkkinen, Teemu Roos, and Petri Myllymäki:
    Semi-supervised Learning for WLAN Positioning

15:00 Pattern Recognition 2 (Hall Luolamies), chair: Olli Simula

  • Kazuyuki Hara and Seiji Miyoshi:
    Ensemble-Teacher Learning through a Perceptron Rule with a Margin
  • Hiroshi Okamoto:
    Topic-dependent Document Ranking: Citation Network Analysis by Analogy to Memory Retrieval in the Brain
  • Curzio Basso, Matteo Santoro, Alessandro Verri, and Silvia Villa:
    PADDLE: Proximal Algorithm for Dual Dictionaries LEarning

16:00 Closing


  • Marcel van Gerven, Eric Maris, and Tom Heskes:
    A Markov Random Field Approach to Neural Encoding and Decoding
  • Nicolas Heess, Nicolas Le Roux, and John Winn:
    Weakly Supervised Learning of Foreground-Background Segmentation using Masked RBMs
  • Andrey Eliseyev, Alim-Louis Benabid, and Tatiana Aksenova:
    Recursive Multi-Way PLS for Adaptive Calibration of Brain Computer Interface System
  • Iakov Karandashev and Boris Kryzhanovsky:
    Transformation of Edge Weights in a Graph Bipartitioning Problem
  • Mohamed Oubbati, Josef Frick, and Günther Palm:
    A Distributed Behavioral Model using Neural Fields

  • Karim El-Laithy and Martin Bogdan:
    A Hypothetical Free Synaptic Energy Function and Related States of Synchrony
  • Emmanouil Hourdakis and Panos Trahanias:
    Observational Learning Based on Models of Overlapping Pathways
  • Karim El-Laithy and Martin Bogdan:
    On the Capacity of Transient Internal States in Liquid-State Machines
  • Nandita Tripathi, Michael Oakes, and Stefan Wermter:
    Hybrid Parallel Classifiers for Semantic Subspace Learning
  • Miroslaw Kordos, Marcin Blachnik, and Tadeusz Wieczorek:
    Temperature Prediction in Electric Arc Furnace with Neural Network Tree

  • Dimitrios Bouzas, Nikolaos Arvanitopoulos, and Anastasios Tefas:
    Optimizing Linear Discriminant Error Correcting Output Codes Using Particle Swarm Optimization
  • Rakia Jaziri, Mustapha Lebbah, Younes Bennani, and Jean-Hugues Chenot:
    SOS-HMM - Self-Organizing Structure of Hidden Markov Model
  • Pamela Daum, Jean-Luc Buessler, and Jean-Philippe Urban:
    Image Receptive Fields Neural Networks for Object Recognition
  • Thiago Pinto, Roseli Wedemann, and Celia Cortez:
    A Comparison of the Electric Potential through the Membranes of Ganglion Neurons and Neuroblastoma Cells
  • Ingrid Braenne, Jeanette Erdmann, and Amir Madany Mamlouk:
    SNPboost: Interaction Analysis and Risk Prediction on GWA Data

  • Vladimir Kryzhanovsky:
    Binary Patterns Identification by Vector Neural Network with Measure of Proximity Between Neuron States
  • Andreea Lazar, Gordon Pipa, and Jochen Triesch:
    Emerging Bayesian Priors in a Self-Organizing Recurrent Network
  • Jorge Lopez, Alvaro Barbero, and Jose Dorronsoro:
    Momentum Acceleration of Least-Squares Support Vector Machines
  • Shigeo Abe:
    Fast Support Vector Training by Newton's Method
  • Simo Särkkä
    Linear Operators and Stochastic Partial Differential Equations in Gaussian Process Regression

  • Perry Groot, Adriana Birlutiu, and Tom Heskes:
    Learning from Multiple Annotators with Gaussian Processes
  • Omar Ayad, Moamar Sayed-Mouchaweh, and Patrice Billaudel:
    Estimation of the Number of Clusters Using Heterogeneous Multiple Classifier System
  • Cesare Alippi, Giacomo Boracchi, and Manuel Roveri:
    A Distributed Self-adaptive Nonparametric Change-Detection Test for Sensor/Actuator Networks
  • Erik Schaffernicht and Horst-Michael Gross:
    Weighted Mutual Information for Feature Selection
  • Jukka-Pekka Kauppi, Heikki Huttunen, Heikki Korkala, Iiro Jääskeläinen, Mikko Sams, and Jussi Tohka:
    Face Prediction from fMRI Data During Movie Stimulus Strategies for Feature Selection

  • Hiroshi Dozono, Shinsuke Ito, and Masanori Nakakuni:
    The Authentication System for Multi-Modal Behavior Biometrics using Concurrent Pareto Learning SOM
  • Jouni Puuronen and Aapo Hyvärinen:
    Hermite Polynomials and Measures of Non-Gaussianity
  • Valero Laparra, Michael Gutmann, Jesus Malo, and Aapo Hyvärinen:
    Complex-Valued Independent Component Analysis of Natural Images
  • Hunor Jakab and Lehel Csato:
    Improving Gaussian Process Value Function Approximation in Policy Gradient Algorithms
  • Ngoc Chi Nam Doan, Kyoung Kwan Ahn, Quang Truong Dinh, and Jong Il Yoon:
    Application of Nonlinear Neural Network Model for Self Sensing Characteristic in an Ionic Polymer Metal Composite (IPMC) Actuator

  • Takashi Mitsuishi and Yasunari Shidama:
    Optimal Control Using Functional Type SIRMs Fuzzy Reasoning Method
  • Saylisse Davila, George Runger, and Eugene Tuv:
    High-Dimensional Surveillance
  • Qingshan Liu and Jun Wang:
    A One-layer Dual Recurrent Neural Network with a Heaviside Step Activation Function for Linear Programming with Its Linear Assignment Application
  • Tibor Kmet:
    Neural Network Solution of Optimal Control Problem with Control and State Constraints
  • Yasuomi Sato, Kazuki Nakada, and Kiyotoshi Matsuoka:
    Singular Perturbation Approach with Matsuoka Oscillator and Synchronization Phenomena

  • Hiromichi Suetani and Shotaro Akaho:
    A RANSAC-based ISOMAP for Filiform Manifolds in Nonlinear Dynamical Systems
  • Ignacio Daz, Abel Cuadrado, Alberto Diez, and Manuel Dominguez:
    Manifold Learning for Visualization of Vibrational States of a Rotating Machine
  • Houtao Deng, George Runger, and Eugene Tuv:
    Bias of Importance Measures for Multi-valued Attributes and Solutions
  • Hideitsu Hino and Noboru Murata:
    A Computationally Efficient Information Estimator for Weighted Data
  • Jan Chorowski and Jacek Zurada:
    Top-down Induction of Reduced Ordered Decision Diagrams from Neural Networks

  • David Bouchain, Florian Hauser, and Gunther Palm:
    A Framework for Application-Oriented Design of Large-Scale Neural Networks
  • Flora Ferreira, Wolfram Erlhagen, and Estela Bicho:
    A Dynamic Field Model of Ordinal and Timing Properties of Sequential Events
  • Junpei Zhong, Cornelius Weber, and Stefan Wermter:
    Robot Trajectory Prediction and Recognition based on a Computational Mirror Neurons Model
  • Martin Takac, Luba Benuskova, and Alistair Knott:
    A Sentence Generation Network that Learns Surface and Abstract Syntactic Structures
  • Marc Kammer, Marko Tscherepanow, Thomas Schack, and Yukie Nagai:
    A Perceptual Memory System for Affordance Learning in Humanoid Robots

  • Antti Ajanki and Samuel Kaski:
    Probabilistic Proactive Timeline Browser
  • Wenjie Yan, Cornelius Weber, and Stefan Wermter:
    Person Tracking based on a Hybrid Neural Probabilistic Model
  • He Zhang, Teemu Ruokolainen, Jorma Laaksonen, Christina Hochleitner, and Rudolf Traunuller:
    Gaze- and Speech-Enhanced Content-Based Image Retrieval in Image Tagging
  • Jaakko Talonen and Miki Sirola:
    Modelling Hypothetical Wage Equation by Neural Networks
  • Desnguez-Morales, Angel Jimenez-Fernandez, Elena Cerezuela-Escudero, Rafael Paz-Vicente, Alejandro Linares-Barranco, and Gabriel Jimenez:
    On the Designing of Spikes Band-Pass Filters for FPGA

  • Motoaki Kawanabe, Wojciech Samek, Paul von Bunau, and Frank Meinecke:
    An Information Geometrical View of Stationary Subspace Analysis
  • Konsta Sirvio and Jaakko Hollmen:
    Forecasting Road Condition after Maintenance Works by Linear Methods and Radial Basis Function Networks
  • Dusan Sovilj:
    Multistart Strategy using Delta Test for Variable Selection
  • Patrick May and Hannu Tiitinen:
    Speech Recognition Based on the Processing Solutions of Auditory Cortex
  • E. Ulises Moya-Sanchez and Eduardo Vazquez-Santacruz:
    A Geometric Bio-Inspired Model for Recognition of Low-Level Structures

  • Marco Kortkamp and Sven Wachsmuth:
    View-tuned Approximate Partial Matching Kernel from Hierarchical Growing Neural Gases
  • Leonardo Reis, Luis Aguiar, Dario Baptista, and Fernando Morgado Dias:
    ANGE - Automatic Neural Generator
  • Ricardo Prudencio, Carlos Soares, and Teresa Ludermir:
    Uncertainty Sampling-Based Active Selection of Datasetoids for Meta-Learning
  • Yutaka Maeda, Takahiro Yamada, Seiji Miyoshi, and Hiroomi Hikawa:
    Learning Scheme for Complex Neural Networks Using Simultaneous Perturbation